Aktualności
shutterstock_1069016036

Wymiana turbiny kondensacyjnej PT-103B na wysokosprawny silnik elektryczny na instalacji HOG

W 2019 roku PKN ORLEN wprowadził w życie Politykę Energetyczną, której głównym celem jest „dostarczenie swoim Klientom wyrobów i usług najwyższej jakości, dążąc jednocześnie do zwiększenia neutralności ekologicznej, efektywności energetycznej oraz standardów bezpieczeństwa.”

Powyższy dokument przyświecał również nowej, zrealizowanej w 2020 roku przez Biproraf inwestycji na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku – wymianie turbiny kondensacyjnej PT-103B na wysokosprawny silnik elektryczny na instalacji produkcyjnej Hydroodsiarczania Gudronu (HOG).

 

Głównym celem projektu było zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zastąpienie kondensacyjnej turbiny parowej wysokosprawnym napędem elektrycznym dla pompy wsadowej gudronu, a korzyści jakie udało się osiągnąć to między innymi oszczędności z tytułu większej sprawności maszyny oraz możliwość pozyskania białych certyfikatów.

 

Dodatkowo cele operacyjne, które zostały założone przy projekcie i w pełni osiągnięte, to zwiększenie niezawodności i płynności operacyjnej  dzięki zastosowaniu napędu elektrycznego wraz ze sprzęgłem hydrokinetycznym. Tym samym pociągając za sobą korzyści w postaci płynnej regulacji prędkości obrotowej poprzez zadawanie ilości oleju w komorze sprzęgła oraz zwiększenie ochrony maszyny z uwagi na brak bezpośredniego, mechanicznego sprzęgu silnika z pompą.

 

Biproraf, jako generalny wykonawca projektu, był odpowiedzialny m.in. za demontaż starej infrastruktury oraz dostawę, montaż i uruchomienie nowego napędu elektrycznego i przekładni hydrokinetycznej. W ramach zadania inwestycyjnego dostarczona została nowa rama fundamentowa, wspólna dla całego agregatu pompowego. Wykonany został także nowy, wspólny fundament dla pompy i przekładni oraz dostarczono nowy układ olejowy wraz  z układem chłodzenia. Dodatkowo pompę wyposażono w nowy system MMS oraz dokonano stosowanych modernizacji w systemach DCS, ESD, NRB, a także w rozdzielniach średniego i niskiego napięcia.

 

Główne prace montażowe były możliwe do wykonania tylko w trakcie trwania postoju remontowego instalacji, czyli w ciągu 30 dni. Całość udało się zakończyć w założonym terminiedzięki konsekwentnej realizacji prac zgodnie ze szczegółowym harmonogramem, który został opracowany w ścisłej współpracy z inżynierami procesów produkcyjnych instalacji Hydroodsiarczania Gudronu (HOG) PKN ORLEN. Przy realizacji zastosowano innowacyjne techniki cięcia fundamentu za pomocą liniowych pił diamentowych w celu skrócenia czasu realizacji oraz umożliwienia wykonania prac związanych z usunięciem starego fundamentu na ruchu instalacji dzięki uniknięciu wystąpienia drgań typowych przy wyburzeniach, mogących wyłączyć pracujące w pobliżu maszyny wyposażone w czujniki drgań.

 

Całą realizację zakończyliśmy sukcesem, co udało się osiągnąć dzięki ścisłej współpracy z klientem (PKN ORLEN) na każdym etapie projektowania i realizacji. Obecnie instalacja działa i wypełnia założenia „Polityki Energetycznej PKN ORLEN S.A.”.

 

Autor:

Tadeusz Bladowski, Małgorzata Chmielewska

 

20200804_100658-120200814_09281520200831_14532120200817_17075120200901_17494820200918_21060220200919_125328
Wstecz