Każde przedsiębiorstwo musi dbać o swój budżet, prowadzić redukcję wydatków, by nie przekraczały zysków. Optymalizacja kosztów energii jest tego częścią i wykonywana we właściwy sposób pozwala na niemałe oszczędności. Dostawa energii elektrycznej jest tylko jedną z wielu usług, z których korzystają wszystkie firmy, ale dotyczą jej pewne szczególne warunki. Co więcej, te warunki obecnie ulegają znacznym zmianom. Dlatego właśnie teraz jest najlepszy moment, aby przeprowadzić optymalizację swojego miksu energetycznego.
Pozornie mogłoby się wydawać, że odbiorca nie ma wpływu ani na wysokość faktur za prąd, ani na swoje zapotrzebowanie. Rachunki za prąd mogą być jednak zawyżone przez niewłaściwą dystrybucję wewnętrzną, zawyżoną wartość mocy umownej i inne czynniki. Jakość energii, z której korzystamy, czas jej poboru – to wszystko aspekty, na które mamy wpływ. Sam zakup energii może odbywać się na różnych warunkach. Dodatkowo dostępne są różne możliwości produkcji energii na własną rękę.
Kompletna optymalizacja kosztów energii powinna obejmować rozważenie alternatywnych źródeł i sposobów wykorzystania energii.
Najbardziej oczywistym rozwiązaniem, by zredukować koszty ponoszone za pobór prądu z sieci, jest produkcja własnej energii. Pomóc w tym mogą OZE, czyli odnawialne źródła energii. Choć o możliwości skorzystania z paneli fotowoltaicznych każdy dobrze wie, często ignorowane są pozostałe opcje. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy, że spełniają wszystkie warunki potrzebne do budowy własnej małej elektrowni wiatrowej. Pełen potencjał produkcji biogazu w przemyśle również nie jest zwykle wykorzystywany. Podobnie wygląda sytuacja z możliwościami, jakie oferuje energetyka wodorowa, dzięki której można w ekologiczny sposób zredukować zużycie prądu lub zaoszczędzić na energii cieplnej.
Produkcja własnej energii nie jest oczywiście jedynym rozwiązaniem na optymalizację energetyczną. Niezwykle istotną kwestią jest umowa dotycząca zapotrzebowania na moc i to, do jakiej grupy taryfowej należymy. Część ponoszonych kosztów może pochodzić ze zużycia większego niż przewidziano. Ceny rosną również podczas szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Optymalizacja kosztów energii może zatem polegać na właściwym rozplanowaniu poboru energii w czasie. Narzędziem, które to ułatwia, jest magazyn energii. Taka inwestycja potrafi zwrócić się już po kilku latach, nawet bez własnego źródła energii. Oszczędności z tańszego zakupu po nocnej taryfie są wystarczająco opłacalne, a dodatkowo zainstalowane filtry pozwalają na kompensację energii biernej. Dokładne obliczenia dotyczące korzyści z magazynu energii można sprawdzić w kalkulatorze dostępnym na stronie Elmech-ASE.
W Grupie Technologicznej ASE już od dwóch lat korzystamy z magazynu energii, który zapewnia nam ponad 50 tys. PLN oszczędności rocznie.
Poza kontrolą wysokości opłaty sieciowej za prąd, możemy także zmniejszyć sam pobór poprzez podniesienie jakości wykorzystywanej energii. Filtry energii pozwalają przede wszystkim na kompensację mocy biernej oraz ograniczenie wpływu wyższych harmonicznych. W ten sposób nie tylko zmniejszają sumaryczny pobór prądu, ale też chronią zasilane nim urządzenia przed zbyt szybkim zużyciem. Optymalizacja kosztów energii nie jest kompletna bez wykorzystania filtra energii. W niektórych przypadkach koszt takiego urządzenia może się zwrócić już po roku użytkowania.
Jeżeli potrzebujesz analizy zapotrzebowania na energię i wskazania możliwych oszczędności z tytułu redukcji strat w Twojej firmie, skontaktuj się z nami. Eksperci z Elmech-ASE, którzy od ponad trzydziestu lat wprowadzają innowacje na rynek energetyki, dobiorą najlepsze rozwiązanie spośród filtrów i magazynów energii. Doradcy z firmy EKO-KONSULT pomogą skorzystać ze wszystkiego, co oferuje trwająca w kraju transformacja energetyczna i odnaleźć się na tym jakże zmiennym rynku. Nie czekaj i zacznij oszczędzać już teraz.