Blog
shutterstock_702079528

Magazyn energii w Twojej firmie to oszczędności i bezpieczeństwo

Magazyn energii stał się jednym z filarów zachodzącej obecnie transformacji energetycznej. Jak ta technologia sprawdzi się w Twojej firmie?

Magazyn energii oparty na akumulatorach litowo-jonowych stał się jednym z filarów zachodzącej obecnie transformacji energetycznej. Pośród innych zmian, które dotyczą rynku energetycznego, dużo jest takich, których znaczenie dla środowiska łatwo jest zobaczyć. Wodór zyskuje popularność dzięki temu, że podczas jego spalania powstaje czysta para wodna. Udział odnawialnych źródeł energii w energetyce wysoko rozwiniętych państw rośnie, by ułatwić odejście od elektrowni korzystających z paliw kopalnych. Neutralność środowiskowa jest bardzo ważnym elementem zachodzących przemian. Tym, co powoduje popularność magazynów energii, są natomiast pozostałe filary przemian: stabilność i niezależność energetyczna. Choć trzeba przyznać, że równie dużą rolę odgrywa także ich duża opłacalność, wynikająca m.in. z obniżenia rachunków za prąd.

 

Magazynowanie nadmiaru energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną

 

W im większym stopniu polegamy na odnawialnych źródłach energii, tym bardziej musimy dbać o właściwe gospodarowanie ich produktem. Są mniej przewidywalne niż np. tradycyjne elektrownie węglowe. Ich działanie jest zależne od czynników, których człowiek nie może kontrolować. Sposób na magazynowanie energii jest zatem kluczową kwestią przejścia na OZE. Częściowo rozwiązuje to produkcja wodoru. Ten przyjazny środowisku gaz może później zostać spalony lub wykorzystany w ogniwach do ponownego otrzymania energii elektrycznej. To rozwiązanie nie jest jednak najbardziej wydajnym i jego opłacalność na małą skalę jest ograniczona. Dlatego litowo-jonowe magazyny energii również znajdują coraz więcej zastosowań. Wsparcie dla OZE nie jest też jedyną niszą, jaką zajmują. Doskonale sprawdzają się jako samodzielny system, który pozwala na oszczędności i bezpieczeństwo.

 

Mercedes stojący obok magazynu energii Elmech

Magazyn energii na terenie ASE Grupy Technologicznej nie zajmuje dużo miejsca, a panele fotowoltaiczne stanowią zadaszenie dla miejsc parkingowych.

 

Magazyn energii do fotowoltaiki to nie jedyne rozwiązanie

 

Kiedy chwilowa produkcja z prywatnej instalacji fotowoltaicznej przekroczy jej równoczesne zużycie, można z powrotem sprzedać wyprodukowaną energię do sieci. Nie jest to jednak najbardziej opłacalne rozwiązanie, ponieważ stawki jej poboru są znacznie wyższe niż te sprzedaży. Magazyn energii do fotowoltaiki, który pozwala gromadzić nadwyżki energii elektrycznej i skorzystać z pełni potencjału własnego odnawialnego źródła energii, jest zatem oczywistym rozwiązaniem.

 

Opłacalność magazynu energii nie jest jednak uzależniona od prądu z fotowoltaiki lub w ogóle jego produkcji na własną rękę. Odpowiednie jego zastosowanie niesie ze sobą wiele korzyści, ale tą najważniejszą są niższe rachunki za prąd. Nawet bez żadnej dodatkowej infrastruktury można wykorzystać zależne od pory dnia różnice w stawkach za energię, by płacić mniej. Wystarczy przyłączenie do sieci magazynu i odpowiednie zarządzanie nim.

 

Peak shaving, czyli jak działa magazyn energii jako samodzielna inwestycja?

 

Sieć energetyczna ma ograniczoną przepustowość, a zapotrzebowanie na energię nie jest stałe. Dlatego prąd jest znacznie tańszy np. nocą, kiedy zużywa się go mniej, a droższy w ciągu dnia, kiedy więcej osób go potrzebuje. Powstają dwa wyraźne przedziały czasu – przedpołudniowy i popołudniowy – podczas których każde zmniejszenie poboru energii jest korzystne dla maksymalnie obciążonej sieci. Podwyższony koszt prądu podczas tych tzw. szczytów działa jako zachęta do ograniczenia jego poboru, szczególnie w przedsiębiorstwach. Magazyn energii Energate można zatem ładować po najniższych stawkach, by podczas przedpołudniowego i popołudniowego szczytu zużycia prądu wykorzystać zmagazynowaną energię bez dodatkowych opłat. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla konsumenta, jak i dla dostawcy.

 

Magazyn energii z filtrem aktywnym na kampusie ASE Grupy Technologicznej

 

Opłacalność opisanej tu metody oszczędzania jest czymś, co sprawdziliśmy na własną rękę. Na terenie kampusu ASE Grupy Technologicznej na początku 2022 roku stanął magazyn energii Energate razem z instalacją fotowoltaiczną i filtrem aktywnym. Pomijając energię wyprodukowaną przez panele, cała inwestycja okazała się bardziej opłacalna niż zakładano według wstępnych szacunków. W ciągu jednego roku zaoszczędziliśmy aż 215 tys. zł, a rok 2023 wygląda na razie równie obiecująco. Znaczącą rolę w wysokości zysków z magazynu odegrał odpowiedni system zarządzania energią z fotowoltaiki, która odpowiada za 43 tys. zł naszych oszczędności. Zakup pozostałej energii po najniższych możliwych stawkach, czyli zadanie samodzielnie wykonywane przez magazyn, przyniósł z kolei aż 55 tys. zł zysku. Wszystko to było możliwe dzięki temu, że realizację inwestycji powierzyliśmy firmie Elmech-ASE, nowemu wówczas członkowi naszej rodziny, który, jako producent magazynów energii, wzbogacił nas o swoją cenną wiedzę.

 

Filtr aktywny XINUS był niezwykle istotnym elementem inwestycji, która wzbogaciła kampus ASE Grupy Technologicznej, ponieważ przyniósł największe oszczędności. Odpowiada on za ograniczanie wydatków na energię elektryczną, eliminując koszty energii biernej i poprawiając jakość czynnej. Na przestrzeni pierwszego roku pozwolił nam zapłacić za prąd aż o 82 tys. zł mniej. Natomiast specjalne oprogramowanie, które towarzyszy naszemu magazynowi, na bieżąco oblicza najbardziej wydajny sposób jego eksploatacji. Oba te usprawnienia zostały opracowane wewnętrznie w Elmech-ASE i doprowadziły do przekroczenia oczekiwanych zysków już podczas pierwszych miesięcy działania magazynu. Przy sposobie eksploatacji, jaki stosujemy, baterie będą pracować dłużej niż przez 15 lat. Ich gwarantowana żywotność wynosi ponad 4000 cykli pełnego naładowania i rozładowania. W tym czasie cała inwestycja powinna zwrócić się przynajmniej dwukrotnie. W sytuacji dofinansowania np. z dotacji unijnych zwrot może być jeszcze szybszy.

 

Filtr aktywny XINUS firmy Elmech-ASE

Filtr aktywny XINUS firmy Elmech-ASE może zostać łatwo wkomponowany w magazyn energii wewnątrz kontenera.

 

Bezpieczeństwo zasilania na wypadek awarii

 

Ponadto, z magazynu energii można korzystać jako z zabezpieczenia w przypadku awarii zasilania z sieci. Przeznaczone do tego celu ogniwa litowo-jonowe pozostają naładowane i automatycznie zaczynają działać jako źródło zasilania awaryjnego podczas braku ciągłości dostaw energii z sieci. Dzięki magazynom energii Energate i ich innowacyjnemu oprogramowaniu można zdecydować, jaka część pojemności akumulatora zostanie wykorzystana do generowania oszczędności, a jaka na zabezpieczenie przed blackoutem.

 

Czy warto inwestować w magazyn energii?

 

Oczywiście inwestycję w magazyn energii należy dokładnie przemyśleć. Zaplanowanie całego procesu i dostosowanie projektu pod swoje indywidualne potrzeby, w tym ilość energii zużywanej w przedsiębiorstwie, to niezbędne kroki. Budowa magazynu zwróci się dopiero po latach, więc ostrożność jest wskazana. Tym bardziej, że sytuacja na rynku energetycznym także jest czynnikiem, który potrafi się gwałtownie zmieniać w zależności od wydarzeń na arenie międzynarodowej, jak pokazało ostatnie parę lat.

 

Należy jednak pamiętać, że przy wzroście inflacji i cen energii, opłacalność własnego magazynu również rośnie. Przy wysokich cenach energii magazyn jest doskonałym sposobem na generowanie oszczędności. Przy niskich cenach energii zapewnia gwarancję ciągłości procesu produkcyjnego i stanowi zabezpieczenie dla firmy poprzez możliwość pracy w trybie zasilania awaryjnego podczas awarii sieci energetycznej. W ofercie firmy Elmech-ASE są magazyny w gotowych kontenerach lub dostosowane do indywidualnego projektu klienta i standardowo mają od 115 do 1800 kWh pojemności.

 

Nie da się zagwarantować, że magazyn w Państwa przypadku zwróci się tak szybko, jak było to w przypadku projektu realizowanego w ASE, jednak opłacalność prostego rozwiązania, które zapewnia oszczędności i bezpieczeństwo, trudno podważyć.

 

Przygotuj się na wszelkie zmiany na rynku energii w Polsce

 

Nowoczesny magazyn energii to najprostszy sposób, by aktywnie czerpać z korzyści, jakie niesie ze sobą globalna transformacja energetyczna. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie go z choćby niewielką instalacją fotowoltaiczną lub innym źródłem energii. W przypadku pierwszej propozycji, magazyn energii da się zsynchronizować z pracą z panelami fotowoltaicznymi, czyli zastosować tzw. „peak shaving”. Jeżeli wciąż nie jesteś przekonany do montażu magazynu energii, możesz skorzystać z naszego kalkulatora oszczędności. Tam sprawdzisz, ile możesz zyskać na magazynie energii o pojemności, która Tobie odpowiada. Sam wybierzesz, czy chcesz dodatkowo korzystać z darmowej energii ze słońca wyprodukowanej przez fotowoltaikę. A może wolisz tylko pobierać prąd z sieci na bardziej korzystnych warunkach?

 

Jeśli chcesz wykorzystać także w swoim przedsiębiorstwie wszystko, co ma do zaoferowania magazyn energii, filtr aktywny lub pasywny albo inne nowoczesne rozwiązanie energetyczne, skontaktuj się z naszą spółką Elmech-ASE. Nasi eksperci pomogą Ci dobrać magazyn energii i przygotują spersonalizowaną ofertę, byś i Ty mógł oszczędzać na poborze prądu i cieszyć się spokojem.

Wstecz