Blog
shutterstock_702079528

Magazyn energii - inwestycja, która się opłaca.

Ciągły wzrost zapotrzebowania na energię, wzrost cen energii, mała zdolność adaptacji tradycyjnych metod wytwarzania energii do gwałtownie zmieniających się potrzeb rynku energetycznego, zaostrzają kwestie związane z jego deregulacją oraz problemami z jakością energii i naciskami na ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Ciągły wzrost zapotrzebowania na energię, wzrost cen energii, mała zdolność adaptacji tradycyjnych metod wytwarzania energii do gwałtownie zmieniających się potrzeb rynku energetycznego, zaostrzają kwestie związane z jego deregulacją oraz problemami z jakością energii i naciskami na ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Magazyny energii są znakomitym rozwiązaniem wszystkich powyższych problemów oraz zaspokajają zarówno istniejące, jak i nowe potrzeby pojawiające się w wyniku transformacji energetyki.

 

Czym jest magazynowanie energii?

 

Proces magazynowania polega na przekształceniu i przechowywaniu energii elektrycznej z danego źródła w inną formę energii, którą w razie potrzeby można ponownie zamienić w energię elektryczną. Dodatkowo magazyny energii stanowią kluczowy element poprawy zarówno stabilności dostaw, jak i parametrów jakościowych dostarczanej energii.

 

Zalety magazynów energii:

 

Mając powyższą wiedzę stworzyliśmy w ASE Grupie Technologicznej dla naszych klientów innowacyjny produkt w postaci magazynu energii, sami jednocześnie stając się klientem. Automatic Systems Engineering, jako firma na prawach prosumenta, na terenie własnej siedziby w Gdańsku, stawia właśnie magazyn energii.

 

Jak to się wszystko zaczęło? Od wysokich cena za energię. Rok do roku, nasze rachunki rosły, czego powodem są dwa czynniki. Po pierwsze rozwój naszej firmy, który objawia się zwiększeniem zatrudnienia, a tym samym większym zużyciem energii w czasie pracy. Po drugie – galopujące ceny zakupu energii. Zrobiliśmy kalkulację i zdecydowaliśmy się na skorzystanie z magazynu energii, który będzie współpracował z instalacją fotowoltaiczną.

 

A teraz krok po kroku.

 

Założenie, które były wzięte pod uwagę przy kalkulacji:

·         Instalacja przyłączona na średnim napięciu z rozliczeniami w trzech strefach – B23

·         Praca jednozmianowa z poborem energii w godz. 800 do 1700

·         Minimalna moc pobierana 25kW

·         Preferencyjne finansowanie na 10 lat (otrzymaliśmy dofinansowanie od TISE)

·         Rachunki za prąd: ok. 200 tys. zł / rok

 

Kolejnym etapem był dobór rozwiązania. W naszym przypadku zdecydowaliśmy się na magazyn energii, który będzie współpracował dodatkowo z instalacją fotowoltaiczną (PV).

 

Dobór rozwiązania:

 

INSTALACJA PV:

 

MAGAZYN ENERGII:

 

MODUŁ ZARZĄDZANIA ENERGIĄ:

 

 

Czas na oczekiwane efekty, które są najważniejsze w całej inwestycji.

 

Po uruchomieniu magazynu energii nasz koszt zakupu energii zostanie obniżony o 30%!!!

Dodatkowo będziemy produkować darmową i przede wszystkim ekologiczną energię elektryczną ze słońca. Tym samym ograniczając emisję CO2. Dzięki magazynowi energii będziemy w stanie przechowywać nadwyżki energii z instalacji PV, do zużycia przy wyższej cenie zakupu. Zoptymalizujemy koszty zużycia energii poprzez pobór energii w najtańszej i oddanie w strefach najdroższych. Obniżymy opłatę za moc zamówioną zmniejszając moc pobraniową. Magazyn będzie również pełnił funkcję zasilania w czasie awarii sieci energetycznej oraz funkcję zbiorczego UPS.

 

Dzięki wyposażeniu magazynu energii w filtr aktywny (Xinus) nastąpi poprawa jakości energii elektrycznej oraz kompensacja mocy biernej.

 

Dla lepszego zarządzania magazynem, stworzyliśmy specjalne oprogramowanie (aplikacja wykonana przez firmę Squadron), które pozwoli monitorować i nadzorować pracę wszystkich elementów: instalacji PV, magazynu energii oraz sieci elektroenergetycznej. Z niej dowiemy się jaka jest moc ładowania/rozładowywania magazynu, ilość energii wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej, czy ilość energii oddanej do sieci elektroenergetycznej, a nawet ile drzew uratowaliśmy danego dnia przed wycięciem.

 

Dedykowane oprogramowanie do zarządzania praca magazynu energii.

 

My się zdecydowaliśmy na taką opcję magazynowania energii. W bliższej przyszłości do magazynu energii podłączymy również ładowarkę do ładowania samochodów elektrycznych. Ty możesz wybrać inną opcję. W naszej ofercie znajdzie magazyny energii, które: współpracują z instalacjami OZE, współpracują z ładowarkami samochodowymi (EV) lub pracują w taryfie szczyt/poza szczytem.

 

To jaki magazyn energii wybierasz?

 

 

Autor: Małgorzata Chmielewska, Automatic Systems Engineering

Wstecz