Blog
shutterstock_702079528

Energia offshore – nowy filar polskiej energetyki

Farmy wiatrowe offshore stanowią doskonałe rozwiązanie, które pozwala korzystać z najlepszych zalet OZE, jednocześnie minimalizując ich wady.

Energia offshore – nowy filar polskiej energetyki

Odnawialne źródła energii mają potencjał odgrywać znacznie większą rolę w polskiej energetyce niż ma to miejsce w tej chwili. Żeby były wydajne, wymagają one jednak do działania dużo miejsca, które może zostać zagospodarowane na inne sposoby. Właśnie dlatego farmy wiatrowe offshore stanowią doskonałe rozwiązanie, które pozwala korzystać z najlepszych zalet OZE, jednocześnie minimalizując ich wady. Na szczęście zdaliśmy sobie z tego sprawę już lata temu.

Aktualnie w realizacji jest coraz więcej farm wiatrowych na Bałtyku. W większość z nich, bo aż 13 projektów, jest zaangażowany Projmors, największa i najstarsza ze spółek w ASE Grupie Technologicznej. Już w najbliższych latach pierwsze z nich zostaną oddane do użytku, a wygenerowana za ich pomocą energia będzie znaczącym wsparciem dla polskiej energetyki.

Jak duże znaczenie mają farmy wiatrowe offshore?

Łączna moc farm wiatrowych na Bałtyku, w budowie których uczestniczy Projmors, wyniesie 5939 MW. Jak duża jest to ilość energii? Zapotrzebowanie całej Polski w okresie letnim to standardowo ok. 22 500 MW. Najwyższe zanotowane zapotrzebowanie wg. Polskich Sieci Energetycznych wyniosło 27 617 MW.

Oznacza to, że przy sprzyjających warunkach ponad 20% nawet najwyższego zanotowanego zapotrzebowania na energię w Polsce może pochodzić ze źródeł offshore. Jednocześnie taka ilość energii dwukrotnie przewyższa krajowy import energii od państw ościennych, nawet bez odliczania wartości eksportowanej. Wykorzystanie morskich farm wiatrowych na nawet większą skalę może pozwolić nie tylko na uniezależnienie się od importów energii. To właściwa droga, by coraz bardziej zdecydowanie odchodzić od wykorzystania węgla w energetyce naszego kraju.

Energia wiatrowa offshore może odmienić oblicze polskiej energetyki

Energia wiatrowa offshore może odmienić oblicze polskiej energetyki

Farmy wiatrowe na Bałtyku to Projmors

Projmors jest biurem projektowym, które na polskim rynku działa od 75 lat. Jednak swoje oddziały ma już na trzech kontynentach, a zrealizowane projekty sięgają jeszcze dalej. Zajmuje się szeroko pojętą infrastrukturą morską, ale w ostatnich latach dużo uwagi poświęcił przyszłościowym projektom energetycznym. Poza samymi farmami wiatrowymi firma zajmuje się również towarzyszącą im infrastrukturą wyprowadzenia mocy oraz innymi projektami niezwiązanymi z branżą energetyczną. Offshore w Polsce to Projmors.

Wstecz