Dekarbonizacja przemysłu i transportu jest w ostatnich czasach wiodącym tematem w krajach rozwiniętych, a jej waga będzie tylko wzrastać. Większość branż odpowiedzialnych za znaczną część emisji gazów cieplarnianych już jest objęta prawnymi restrykcjami. W najbliższym czasie będą one tylko coraz bardziej rygorystyczne i obejmą również inne gałęzie przemysłu. Jednym z obowiązków, który dotyczy coraz większej liczby przedsiębiorstw, jest raportowanie ESG.
Zdecydowane kroki są jedynym, co może zatrzymać poważne negatywne zmiany klimatu. Jednak troska o środowisko i zgodność z wymogami prawnymi to nie jedyne powody, by zadbać o dekarbonizację swojego przedsiębiorstwa. Unijne programy mogą zapewnić atrakcyjne dotacje na inwestycje ograniczające emisję gazów cieplarnianych, czyniąc „zielone” rozwiązania jeszcze bardziej opłacalnymi.
Dekarbonizacja dotyczy już nie tylko przemysłu rafineryjnego, ale wszystkich gałęzi gospodarki.
Najbardziej oczywistym rozwiązaniem ograniczającym emisję gazów cieplarnianych są oczywiście odnawialne źródła energii zastępujące elektrownie spalające paliwa kopalne. Wykorzystanie ich na skalę pojedynczego przedsiębiorstwa jest proste i opłacalne. Połączenie wykorzystania paneli fotowoltaicznych z prywatnym magazynem energii pozwala wykorzystać pełny potencjał czystego, niezależnego źródła energii i oszczędzać na więcej niż jeden sposób. Już sam magazyn energii pozwala korzystać z prądu z sieci po niższych stawkach, nawet bez połączenia z OZE.
Dekarbonizacja oznacza jednak nie tylko czystszą produkcję prądu, ale również pozyskiwanie energii do ogrzewania. W większości instalacji spalających gaz ziemny można wprowadzić bardziej ekologiczne mieszanki z wodorem. Energetyka wodorowa daje jednak znacznie większe możliwości. Tankowanie bezemisyjnych pojazdów napędzanych wodorem jest znacznie szybsze niż ładowanie akumulatorów pojazdów elektrycznych. Wodór jest też doskonałym rozwiązaniem na magazynowanie energii pozyskiwanej z OZE.
Dekarbonizacja może uczynić stacje tankowania wodorem coraz częstszym widokiem zarówno w zakładach przemysłowych, jak i przy publicznych drogach
ASE Grupa Technologiczna jest jednym z pionierów nowych ekologicznych technologii na polskim rynku. Możemy pomóc w osiągnięciu celów dekarbonizacji również w Twoim przedsiębiorstwie.
Biproraf jest biurem projektowym o dużym doświadczeniu jako generalny wykonawca na polu energetyki wodorowej: zarówno instalacji do produkcji, oczyszczania i spalania wodoru, jak i HRS, czyli stacji tankowania wodorem. Z kolei firma Elmech zaprojektuje i wykona magazyn energii dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Dla EKO-KONSULTU, jako firmy doradztwa technicznego i środowiskowego, dekarbonizacja przemysłu jest jednym z priorytetów. Wskażą najbezpieczniejszą i najbardziej opłacalną drogę ku zielonej transformacji Twojego przedsiębiorstwa. Skontaktuj się z nami i korzystaj z najlepszych rozwiązań na rynku nowoczesnej energetyki.