Krystalizacja strategii CSR w sporcie

Krzysztof Staniszewski

Firma ASE przez wielu miłośników sportu postrzegana jest jako sponsor imprez masowych. Nic w tym dziwnego, gdyż na markę mecenasa sportu pracowaliśmy od wielu lat. Realizowana przez nas strategia społecznej odpowiedzialności biznesu w dziedzinie wspierania organizatorów imprez sportowych do osiągnięcia stanu aktualnego ewaluowała.

Możliwości sponsorskie każdej firmy, niezależnie od jej wielkości i generowanych zysków, zawsze są ograniczone. Gdy liczba ofert, a zwykle tak jest, przekracza zaplanowany budżet, pojawia się trudne pytanie: kogo wesprzeć, a komu z przykrością odmówić? Nad kryteriami stosowanymi przez potencjalnych sponsorów zastanawiają się także oferenci, szacując szanse na uzyskanie wsparcia dla organizowanych przez siebie imprez.

Generalnie obowiązuje zasada, że duże i bogate koncerny sponsorują największe międzynarodowe eventy, średnie firmy bardziej skłonne są do wspierania zawodów krajowych, a małe najczęściej gustują w imprezach lokalnych i regionalnych. Oprócz właściwych proporcji, liczą się również poziom organizacyjny, atmosfera i medialność imprezy, prognozowana liczba uczestników oraz zaangażowanie organizatorów. ASE jako firma średniej wielkości w przeszłości angażowała się w sponsoring wydarzeń sportowych o różnym zasięgu. Najbliżej zawsze jednak jej było do imprez odbywających się w środowisku, w którym działała oraz zawodów dla amatorów, dzieci i młodzieży.

Ten kierunek dominuje też w roku bieżącym, w którym zaangażowaliśmy się w sponsorowanie aż 18 masowych imprez sportowych w Polsce od Trójmiasta przez Kwidzyn i Tarnów, aż do Rzeszowa. Najbardziej przez nas preferowane są: masowe biegi dla amatorów – 5, kolarstwo – 4, lekkoatletyka – 4 i triathlon – 3. Wsparliśmy też Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Rzeszowie oraz Tarnowską Akademię Karate i Kobudo, które na swoim terenie organizują zawody dla dzieci i młodzieży. Pomagamy również triathloniście Krzysztofowi Staniszewskiemu w jego przygotowaniach do udziału w Mistrzostwach Świata IRONMAN, które we wrześniu tego roku odbędą się w Australii.

Nie zapominamy również o naszych pracownikach i ich rodzinach. Po zawodach narciarskich, które w styczniu zorganizowaliśmy w Trzepowie, podjęliśmy decyzję o udziału w tradycyjnej kolarskiej imprezie „Kaszebe Runda”, w której w niezwykle silnej 37 zespołowej stawce, w klasyfikacji firm zajęliśmy bardzo dobre czwarte miejsce.

Sezon trwa, przed nami kolejne wyzwania i na pewno wkrótce znów będzie o nas głośno.